Vše, co potřebujete vědět o dětských autosedačkách

Je doporučeno zakoupit dětskou autosedačku před narozením dítěte. Je důležité koupit sedadlo, které se hodí pro vaše auto a je vhodné pro novorozence. Je určitě dobré procvičit si autosedačku před narozením dítěte.

Typy autosedaček

 

Jakou velikost autosedačky?

Pro novorozence jsou vhodná vajíčka s označení 0-13 kg nebo 0-18 kg. Takové autosedačky disponují vnitřní vložkou pro malá miminka a 3 bodovým pásem. Následujícím krokem může být autosedačka od 9 kg do 36 kg, která je vhodná až do 12 let. Taková kombinovaná sedačka musí mít vnitřní 5 bodový pás. Od 15 kg se mohou pásy vyndat a používá se pouze bezpečnostní pás automobilu. Od 25 kg se dá autosedačka rozebrat na podsedák. Autosedačky s označením od 15 do 36 kg již nemají vnitřní pás pro děti a připoutají se pouze pásem auta. Používat samostatný podsedák mohou děti až v 5 letech ve váhovém rozmezí 15 až 36 kg.

 

Bezpečnost

Je nebezpečné a nezákonné přepravovat dítě v sedačce směřující v protisměru jízdy na sedadlo spolujezdce vepředu, když je aktivní airbag. Musí se vždy vypnout, pokud je to možné. Sedadla směřující ve směru jízdy, i když nejsou nezákonná, nejsou ideální. Pro děti je vždy bezpečnější cestovat v zadní části vozu.

Vždy se ujistěte, že je sedadlo správně namontováno v autě podle návodu.

 

Nejčastější chyby

  • Jak jsem zmiňovala, nejbezpečnější místo pro autosedačku je v zadní části vozu, ale je také nutné zkontrolovat aktivní airbagy. Pokud je autosedačka umístěna na předním sedadle a nafoukne se airbag, může narazit na zadní stranu autosedačky směřující dozadu – přesně tam, kde je hlava vašeho dítěte – a způsobit vážné nebo smrtelné zranění. A to samozřejmě platí i pro airbagy, které mohou být umístěny v předním sedačkách a dítě je umístěné za sedačkou v zadní části. Je vhodné, pokud dítě jede proti směru jízdy, aby airbagy byly neaktivní. Pokud je to možné a umisťujete pouze jednu sedačku, nainstalujte ji do středu sedadla, spíše než vedle dveří, abyste minimalizovali riziko zranění při nehodě.

  • Odolejte nutkání umístit dětskou autosedačku do polohy směřující dopředu, abyste dítě mohli vidět ve zpětném zrcátku. Jakmile vaše dítě dosáhne limitu hmotnosti nebo výšky sedačky, můžete sedadlo otočit dopředu. Nainstalujte autosedačku na zadní sedadlo podle pokynů výrobce pomocí systému bezpečnostních pásů nebo isofixu. Nastavte popruhy postroje tak, aby byly nad rameny vašeho dítěte a pohodlně seděly.

  • Objemné svrchní oděvy a přikrývky mohou zabránit bezpečnému připoutání popruhů. Připoutejte dítě a poté umístěte bundu nebo přikrývku, aby vaše dítě zůstalo v teple.

  • Starší děti potřebují podsedáky, aby bezpečnostní pásy byly správně umístěn. Nezapomeňte však, že pro vaše dítě je nejbezpečnější, zůstat v autosedačce s postrojem co nejdéle. Podpůrná sedadla se musí používat s břišním a ramenním pásem. Ujistěte se, že břišní pás leží přes boky a pánev vašeho dítěte. Ramenní pás protíná střed hrudníku a ramena dítěte.

  • Většina dětí může bezpečně používat pás pro dospělé někdy mezi 8. a 12. rokem. Vaše dítě je připraveno, když sedí na opěradle sedadla s koleny pohodlně ohnutými na okraji a může tak sedět po celou cestu.

 

Osobní zkušenost

Já osobně jsem měla vajíčko od kamarádky, u které jsem s jistotou věděla, že není bourané a mělo by být v bezvadném stavu. Jakmile dcera začala vajíčko přerůstat, musela jsem zakoupit větší. Rozhodla jsem se, že zakoupím kombinovanou autosedačku. Vzhledem k tomu, že naše dcera měla potencionálních 5 aut, ve kterých mohla jezdit, pořídila jsem dvě autosedačky. Jednu bez isofixu, která se používala ve starších autech a druhou v novější, kde isofix je zabudován. Rozhodně těch peněz nelituji, protože vím, že je moje dcera v bezpečí a neustále přendávání z jednoho auta do druhého bylo náročné. Hlavně ta autosedačka, která se poutala pásem. S isofixem je montáž jednoduchá a rychlá. Samozřejmě, že jsem se informovala o autosedačkách, prohlídla si jejich crash testy, hodnocení bezpečnosti a videa na jejich instalaci.

Článek zpracovala Kateřina Manlíková.