Proč si pořídit dětské monitory a chůvičky

Článek sepsala Kateřina Manlíková.

 

Proč jsou tak důležité a proč bychom si je měli pořídit?

Odpověď je jednoduchá, abychom udrželi naše zlatíčka v bezpečí. Já osobně jsem se rozhodla mezi prvními zakoupit dětskou chůvičku – monitor dechu.  Jejich obsluha je jednoduchá a prostá, a vy máte přehled obzvláště, pokud máte postýlku umístěnou mimo vaši ložnici. Dětské chůvičky jsou vybavené i monitorem, který vám pomůže zjistit, kdy dítě pláče nebo co provádí ve své postýlce, takže víte, zda je čas na krmení, novou plenku nebo jestli si jen mumlá na své cestě do říše snů. Mohou mít řadu funkcí, od zobrazování videa ve vysokém rozlišení po bezdrátové připojení k tabletu nebo jiným zařízením. Vyplatí se nainstalovat a vyzkoušet dětskou chůvu, než bude miminko doma. Mnoho monitorů může rušit šum na základě vaší domácí bezdrátové sítě nebo jiných zvuků, takže poskytněte monitoru dobrý zkušební chod dříve, než jej budete potřebovat.

Vzhledem k tomu, že monitor a jeho sluchátka jsou téměř vždy zapnuté, vyberte model, který lze dobít přes nabíjecí kabel. Nechcete přeci, aby se baterie pořád vybíjela, zejména ne ve chvíli, kdy monitor nutně potřebujete. Další funkcí je noční vidění, když dítě spí ve velmi temné místnosti, nemusí obraz z vašeho monitoru být takový, jak byste chtěli. Některé modely vám ale mohou také umožnit ovládat jas na obrazovce. Nezapomeňte všechny šňůry udržovat v dostatečné vzdálenosti od postýlky, aby nedošlo k uškrcení. I když budete chtít mít monitor co nejblíže, je bezpečnější držet ho mimo postýlku a několik centimetrů od zkoumavých rukou. Bohužel monitory nejsou žádnou záruku SIDS. Přemýšlejte o funkcích, které vám pomohou udržet mysl v klidu při zohlednění všech možností a situací. V prvních několika měsících budete chtít mít s sebou monitor, abyste věděli, kdy spí nebo je vzhůru, ale když dítě dosáhne 6 měsíců a častěji spí přes noc, pravděpodobně jej budete moci nechat zapnutý, ale na nižší úrovni hlasitosti.

Kolik přijímačů potřebujete?

Pokud bydlíte například ve více podlažním domě, kde by další přijímače byly užitečné nebo koupit monitor, který je přenosným a má delší dosah, abyste mohli poslouchat z jakéhokoli místa v domě. Jak silný signál nebo široký rozsah budete potřebovat? Vždy v popisku informací o výrobku si přečtěte, jakou plochu pokrývá, ale tato čísla nemusí být přesná, když je více stěn, záleží i na tloušťce stěn, rušení nebo blokování frekvence.

Někomu se může zdát dětský monitor jako zbytečný výdaj, zejména pokud je váš domov malý a vaše dítě bude vždy spát v těsném dosahu nebo pokud se obáváte, že sledování každého šepotu je příliš ochranné. Několikrát se mi potvrdilo, že je to nejlepší věc, kterou jsem mohla koupit. Tolikrát jsem byla tak unavená, že jsem usnula ani jsem nevěděla jak, a monitor dechu zachránil život mojí dceři. Už v nemocnici nám říkali, jak jsou monitory důležité, že novorozenci se občas zapomenou nadechnout a alarm, který monitor spustí, když se dítě delší dobu nenadechne, je i vyděsí a leknutím se okamžitě nadechnou. Kromě toho si velmi dobře vzpomínám, a asi to ani nikdy v životě nezapomenu, jak jsem si odskočila na toaletu a najednou se spustil alarm, doslova jsem vyletěla ze dveří, abych zjistila, co se děje. Viděla jsem dceru poblinkanou a jak ještě byla malinkatá a neuměla se přetáčet, dusila se. Mlíčko jí samozřejmě teklo i z nosu. Kdyby ten alarm nebyl, nevím, jestli bych se včas vrátila a mohla jí rychle otočit, a pomoct jemnou ranou do zad, abych ji uvolnila dýchací cesty. Věřím, že pro spoustu lidí to může být náročná investice, otázka je, jestli to stojí za to riskovat.

Prohlédněte si naši nabídku dětských chůviček a monitorů zde.