Jak vybrat autosedačku - druhy, časté otázky

Používání dětských autosedaček je v České republice povinné pro děti do výšky 150 cm a váhy 36 kg. V případě automobilové nehody chrání život a zdraví dítěte a proto bychom měli zvláště dbát na správný výběr autosedačky. Proto vám přinášíme stručného průvodce, který vám při výběru nové dětské autosedačky může pomoci.

1) Riko autosedačka, vajíčko Vario 2018, 0 - 10 kg - v barvě Adriatic je luxusní autosedačka pro novorozence, s ISOFIXem, moskytiérou, nánožníkem a odepínací stříškou. 2) Expander autosedačka, vajíčko Enduro 2018 ve žluté barvě - s ISOFIXem, moskytiérou, odnímatelnou stříškou se zabudovaným větráním. 3) Protisměrná autosedačka Aurora 0 - 18 kg vhodná od narození do cca 4 let, s ISOFIXem,  regulovatelnou opěrkou hlavy a speciální úpravou potahu CuddleMe. 4) Autosedačka Lunaro Pro 0-18 kg vhodná pro děti až do 4 let, s ISOFIXem, je polohovatelná s možností regulace záhlavníku a vnitřních pásů.

Musí perfektně sedět

Autosedačka by měla perfektně sedět dítěti, vašemu autu, měla by se snadno instalovat a používat. Jak vybrat tu pravou pro vás?

Co zvážit před výběrem autosedačky?

 • Věk,velikost a váhu dítěte
 • Systém upevnění a zabezpečení autosedačky

 

Skupiny autosedaček dle věku dítěte

- více-rozsahové modely umožňující přidávání a odnímání součástí autosedačky pro úpravu pro menší či větší dítě (tzv. rostoucí autosedačky)

 • Vajíčko (0+) - pro děti od narození do 13 kg (cca 1 roku), výšky dítěte 40 - 75 cm.
 • Batolecí / Toddler - pro děti o hmotnosti od 9 do 18 kg (cca 9 - 4 roky), výšky dítěte 70 - 105 cm.
 • Dětské - pro děti o hmotnosti od 15 do 36 kg (cca 3.5 - 15 let), výšky dítěte 100 - 150 cm-

 

Skupiny autosedaček dle váhy dítěte

 • Skupina 0 - od narození do 10 kg (cca 1 roku)
 • Skupina 0+ - od narození do 13 kg (cca 18 měsíců)
 • Skupina I - od 9 do 18 kg (cca 1 - 4 roky)
 • Skupina II - od 15 do 25 kg (cca 3 - 7 let)
 • Skupina III - od 22 do 36 kg (cca 6 - 12 let)

 

Autosedačky dle systému upevnění v automobilu

 • ISOFIX - je systém ukotvení dětské autosedačky odpovídající normě ISO 13216. Dětská autosedačka se s konstrukcí vozu propojí pomocí pevných třmenů. 
  • výhody: jednoduchá a rychlá instalace, pevné a bezpečné ukotvení na zadním sedadle auta, v prudkých zatáčkách nedochází k nebezpečnému naklánění autosedačky

  • nevýhody: vyšší cena, nutná podpora ze strany automobilu (ne každé auto systém ISOFIX podporuje), nutná podpora ze strany autosedačky (ne každá autosedačka lze přichytit pomocí ISOFIXu)

 • Bezpečnostní pásy - dětská autosedačky se přichytí dle pokynů výrobce bezpečnostními pásy automobilu
  • výhody: flexibilní, vhodné pro většinu autosedaček, vhodné pro většinu typů automobilů, nižší pořizovací cena
  • nevýhody: složitější a pomalejší instalace, nižší bezpečnost oproti systému ISOFIX

 

1) Autosedačka COMETA Isofix - je určena pro váhovou kategorii 9 - 36 kg, nabízí ISOFIX, pevnou konstrukci z ocelové slitiny, možnost polohování. 2) Autosedačka SALVO Isofix - je určena pro váhovou kategorii 9 - 36 kg, vydrží tedy dítěti do zhruba 11 let věku. Mezi její přednosti patří odnímatelná přední bezpečnostní bariéra chránící trup dítěte, regulace opěrky hlavy a nadprůměrně velká sedací část pro lepší pohodlí, které dítě ocení při delším cestování. 3) Autosedačka Salsa ISOFIX 2018 - je určena pro váhovou kategorii 9 - 36 kg. Může se pochlubit nastavitelnou opěrky hlavy i úrovně sedadla, nadstandardním komfortem a velmi příjemným materiálem. Její nespornou výhodou je boční ochranný systém Side Armor, který chrání dítě v případě bočního nárazu. 4) Bari Isofix 2020 - je určena pro váhovou kategorii 15 - 36 kg, nabízí snadnou instalaci pomocí ISOFIXu, záhlavní část se systémem SPE, která chrání hlavičku v případě nárazu, boční bezpečnostní systém, několik úrovní polohování a regulaci opěrky hlavy. Autosedačka Bari se rovněž může použít i jako samostatný podsedák.

kdy vyměnit autosedačku za větší

Kdy je vhodný čas k výměně autosedačky za větší?

Každá autosedačka je navržena pro určitou váhu, velikost a věk dítěte, tak aby byla zachována co největší bezpečnost a pohodlí dítěte. Proto je nevhodné dávat dítě do větší autosedačky příliš brzy, nebyly by pak splněny bezpečnostní standardy a dítě byste vystavili nejen nepohodlí, ale i zvýšenému bezpečnostnímu riziku. Všeobecně je doporučováno využívat protisměrnou sedačku (např. vajíčko) tak dlouho, jak je to možné, jelikož jde o nejbezpečnější způsob přepravy. Tato doba se však opět odvíjí od velikosti a váhy dítěte. Bezpečnostní limity každé autosedačky naleznete v pokynech výrobce.

Kdy vyměnit vajíčko za větší typ autosedačky (skupiny I)?

Přesunutí dítěte do větší autosedačky je vhodné tehdy, když hlavička dítěte přesahuje horní okraj autosedačky/vajíčka, v tomto momentu totiž již autosedačka neposkytuje maximální bezpečí dítěte v případě nehody. 

Kdy vyměnit batolecí autosedačku (skupiny I) za dětskou autosedačku (skupiny II)?

Přesunutí dítěte do větší autosedačky je nutné v případě, kdy horní okraj pásu je níže než rameno dítěte.

Do kdy musí dítě jezdit v autosedačce?

V současné vládní úpravě musí jezdit v autosedačce dítě, které je menší než 150 cm a váží méně než 36 kg. To zda je již dítě veliké na autosedačku poznáte podle toho, že bezpečnostní pás vede přes krk dítěte. Tato situace je velmi nebezpečná, jelikož v případě nehody hrozí udušení.