Jak na bezpečné samostatné hraní dítěte

Článek napsala AnnaBenesova85.
 
Každému rodiči se někdy stane, že potřebuje svou ještě ne příliš vzrostlou ratolest na chvíli zabavit, zatímco se věnuje některé z běžných každodenních činností. Pokud si dítko hraje samo, zvláště není-li ještě zcela jisté v chůzi nebo sedu, je ideální jej ohradit na vymezeném prostoru a posílit tak prevenci rizik, které vyplývají z volného pohybu po bytě.
 

Jak na domácí práce

Při provádění domácích prací většinou potřebujeme obě ruce. Jedná-li se o jednoduché činnosti, při kterých není vyžadována manipulace s těžšími nebo ostrými nástroji, či spotřebiči a budete mít na batole po celou dobu výhled, je možné ho nechat hrát si na neohrazeném prostoru. Ideální je mu jenom roztáhnout nějaký měkký podklad a rozložit hračky, o kterých stoprocentně víte, že mu neublíží. Při náročnějších úkonech (a pokud na to fyzické síly stačí) je možné si dítě uvázat do šátku nebo dát do nosítka. Ve vhodné poloze se příjemně klidní a vy budete mít jistotu, že se mu nemůže nic stát, jelikož bude pod kompletním dohledem.

Pokud ovšem práce vyžadují mnoho pohybu, nebo zvedání či posouvání těžších předmětů, není uvedený postup úplně vhodný. Kromě větší zátěže na váš organismus se může stát, že neopatrným pohybem dítěti nechtěně ublížíte. V takovém případě je lepší spolehnout se na účinné systémy, které omezí pohyb dítěte pouze v prostoru, který mu určíte.

Ohrádky a zábrany

Potřebujete-li dítě opravdu na chvíli nechat hrát si samotné, je vhodné využít přímo vybavení, které disponuje zábranami pro omezení jeho volného pohybu. Žádná místnost v bytě není zcela bez nebezpečí – i pokud máte hernu, v níž se nachází pouze hračky a měkké předměty, je potřeba mít vždycky s dítětem alespoň sluchový kontakt, podle kterého poznáte, že se nic neděje. V případě, že si dítě hraje v takové herně, je žádoucí, aby byla vybavena zábranou s pojistným zámkem. Nezavírejte dítěti dveře – nejenže se bude cítit samo, ale nebudete schopni včas v případě potřeby na jeho požadavky včas reagovat. Pro zmíněný případ jsou ideálními ohrádky. Ohrádek existuje řada druhů, jsou velmi skladné a pro jejich výrobu se používají různé materiály.

Dřevěné ohrádky

Dřevěné ohrádky jsou koncipovány obdobným způsobem jako standardní hrazení dětské postýlky – konstrukce pravidelného tvaru (čtverec, šestiúhelník) tvořená rámem s příčkami s vhodnou roztečí. Dřevěné ohrádky jsou většinou řešeny jako snadno rozložitelné s pojistkou proti samovolnému složení. Můžete je postavit prakticky kamkoliv, kde máte volnou plochu a vložit do nich dítěti teplý podklad a hračky. Je ovšem vhodné je zajistit proti posunutí – dítě zábranu sice nepřeleze, ale může ji potlačit do nežádoucí pozice.

Látkové ohrádky s plastovou a kovovou výztuží

Tento typ ohrádek je typologicky řešen jako cestovní postýlka a voděodolným dnem. Hrací plocha je však většinou čtvercová a z omyvatelného materiálu. Výhodou těchto ohrádek je umístění na stabilních nožičkách, které vytváří mezeru mezi podlahou a hracím podkladem, takže není potřeba podklad dále vystýlat. Bočnice ohrádky tvoří síťovina – dítě na vás tedy uvidí a neztratí primární kontakt. Látková ohrádka je podobně jako cestovní postýlka lehce rozložitelná a můžete ji umístit kamkoliv, díky zvýšené hrací ploše nehrozí, že by ji dítě samovolně posunulo.

Příhradové ohrádky s lehkou konstrukcí a vlastní podlahou

Rozkládací ohrádka s příhradovou konstrukcí a voděodolným dnem je poměrně nový výrobek, který si rychle získal oblibu zejména díky své univerzálnosti. Tento typ ohrádky má obvykle čtvercovou nebo šestiúhelníkovou podstavu a je kombinací látkového a dřevěného řešení. Konstrukce ohrádky je vyrobena z lehkého kovu opatřeného voděodolnou povrchovou úpravou s výplní z nepromokavé síťoviny. Stejně tak podlaha je voděodolná a omyvatelná. Kromě použití v interiéru lze tuto snadno rozložitelnou ohrádku používat také venku – dítě si může hrát na zahradě na čerstvém vzduchu, či v parku nebo dokonce na pláži.

Prohlédněte si naši nabídku dětských ohrádek zde.