Jak vybrat cestovní postýlku

Cestovní postýlku využijeme především při cestování, kdy postýlka poskytuje dítěti místo ke spánku, pocit bezpečí a především kousek domova v cizím prostředí. Cestovní postýlka může sloužit doma i jako ohrádka, kterou můžeme libovolně umísťovat dle potřeby. Maminka ohrádku jistě ocení i během vaření či úklidu, kdy potřebuje mít volné ruce a vědět, že dítě je v bezpečí. Zvažujete-li koupi dětské cestovní postýlky, poradíme vám dle čeho vybírat a na co si při výběru dát pozor.

KRITÉRIA VÝBĚRU CESTOVNÍ POSTÝLKY

Cestovní postýlka slouží dětem od narození zhruba do 3 let a je alternativou tradiční dřevěné postýlky. Největší výhodou je její skladnost a rychlá montáž, což oceníme především při cestování. Cestovní postýlka stejně jako tradiční dřevěná musí splňovat řadu požadavků na bezpečnost a nezávadnost.

ČETNOST A ÚČEL POUŽITÍ

Cestovní postýlka je vhodná na dovolené, při cestě na chatu, na návštěvu či jako ohrádka pro dočasné bezpečné odložení dítěte. Naopak pro každodenní spaní se nedoporučuje z důvodu neprodyšného dna a také potažení většiny matrací nepropustným plastovým materiálem, zde je jednoznačně vhodnější tradiční dřevěná či kovová postýlka.

BEZPEČNOST A NEZÁVADNOST

Požadavky na bezpečnost jsou u výrobků pro děti do 3 let velice přísné. Vedle návodu k použití by postýlka měla splňovat normu EN 716-1:2017, která upravuje bezpečnostní standardy dětských postýlek. Uvedení názvu značky, jména výrobce, distributora či prodejce by mělo být samozřejmostí. Důležitým aspektem je stabilita postýlky, která by měla odolat i akčnímu a dovádějícímu dítěti. Právě z důvodu zabezpečení stability do postýlky nedávejte dítě starší, než pro které je určena. 

Cestovní postýlky se vyrábějí v kombinaci textilu a kovu a právě z důvodu zdravotní nezávadnosti použitých materiálů vyžadujte certifikát nezávadnosti. Veškeré hrany by měly být zaoblené, nikde by nemělo vyčnívat nic ostrého, co by mohlo ohrozit zdraví dítěte. 

PRO JAKÝ VĚK JE URČENA

U každého výrobku výrobce uvádí pro jaký věk dítěte je postýlka určena, většina je vhodná pro děti od narození do 3 let. Na trhu existují i takové, které lze postupně zvětšovat, tzv. rostoucí postýlky, tento typ je rozšířený zejména u dřevěných postýlek.

DESIGN A PŘÍSLUŠENSTVÍ

Na trhu naleznete postýlky v různých barevných provedeních a rozličných motivů. Liší se také svým tvarem a množstvím příslušenství. Mezi nadstandardní vybavení můžeme zahrnout stříšku se zavěšenými plyšovými hračkami, moskytiéru, přídavný přebalovací pult, možnost předělání na kolébku.

CENA

Cena cestovní postýlky začíná okolo 700 Kč a vyšplhat se může i nad částku 7.000 Kč v závislosti na designových přáních a nadstandardním příslušenství. 

BEZPEČNOSTNÍ DOPORUČENÍ

Pozor na přehřátí dítěte. - Nepoužívejte příliš teplé textilní materiály, nepřehánějte to s teplým oblečením. Menší chlad je rozhodně bezpečnější než přehřátí. 

Použití polštářku se nedoporučuje u dětí mladších 2 let.

Dětské fusaky a spací pytle jsou pro děti mladší 1 roku vhodnější než přikrývky, u kterých může dojít k překrytí hlavičky a vyššího rizika udušení. 

Monitor dechu je vhodný používat i v cestovních postýlkách, který upozorní na případnou zástavu dechu a umožní vám včas zasáhnout. 

Kvalitní matrace - pro zvýšení komfortu dítěte můžete místo skládací cestovní matrace využít i běžnou matraci. 

DOPLŇKY K POSTÝLKÁM

Mantinel do postýlky - V naší nabídce si můžete kromě toho obyčejného zvolit ve formě pleteného copu či polštářkový mantinel vyrobený ze 100% bavlny. Oba mantinely jsou plněné hypoalergenním vláknem a jsou heboučké na dotek.

Hnízdečko neboli kokon - je vhodný především pro novorozence, kterému zajišťuje pocit bezpečí a má navíc i široké využití. Vybírat můžete z mnoha barevných designů a motivů


 

Dětská chůvička - která kromě vizuální kontroly dítěte umožňuje i obousměrnou komunikaci, můžeme tedy dítě ukonejšit na dálku. Některé typy navíc plní i funkci nočního světýlka, přehrávají uspávací melodie či kontrolují teplotu v místnosti.