Fusaky do autosedačky a kočárku a jak je správně udržovat

Článek napsala Lucie Čepelková

Fusaky můžete využít jak v autosedačce, sáňkách, tak i v kočárku během zimy i chladného jara či podzimu. Dítě nejen zahřejí, ale působí i jako designový doplněk. Na trhu máte velký výběr barev, materiálů a motivů. Jsou vybaveny otvory pro protažení bezpečnostních pásů, díky kterým zachumlané dítě zabezpečíte v autosedačce či kočárku. Můžete vybírat z fusaků různých značek bez ohledu na značku kočárku, který používáte. Víte však jak takový fusak správně udržovat, aby vám vydržel, co nejdéle krásný? Zeptali jsme se za Vás přímo výrobců, zde jsou jejich odpovědi.

1) Baby Nellys Bavlněný fusak Velvet - motiv Ptáčci růžový vyroben z certifikované kvalitní bavlny, umožňuje stažení horní části šňůrkou tak, aby neuniklo žádné teplíčko. 2) Baby Nellys Eskymo s kožíškem - motiv Barevné lístky je složen ze 3 vrstev - vodotěsné, hypoalergenního dutého vlákna a mikrovlákna.  3) Baby Nellys Oboustranná dečka 3v1 s minky a kožišinkou - motiv Barevný Vesmír je vyrobena ze 100% bavlny, jemné minky a vnitřek je z dutého hypoalergenního vlákna. 

Jak fusak a deku do autosedačky správně udržovat

 • Před prvním použitím fusak vyperte, abyste ho zbavili chemických látek a bakterií, které na něm ulpěly během výroby. Textil totiž v rámci výroby prochází procesem bělení, barvení i apretací pro pro zlepšení výsledného vzhledu. Navíc než se výrobek dostal až k vám domů, prošel mnoha rukama a prostředími, které na něm mohli zanechat řadu bakterií a nečistot.
 • Dbejte pokynů na visačce fusaku, ta Vám řekne, na kolik stupňů můžete zmíněnou věc vyprat, vše totiž záleží na materiálu. Softshell, Merino, polyester, bavlna, peří se totiž perou odlišně. 
 • Před samotný praním zapněte veškeré pojízdné i suché zipy - protože jinak by se na zip mohly přichytit a přetrhat textilní vlákna, obzvláště pokud je budete prát s další várkou prádla. 
 • Perte maximálně na 30 stupňů - zde opět záleží na doporučení výrobce, šetrné praní s nízkým počtem otáček, však neuškodí.
 • Při praní nepoužívejte prášky se změkčovadly, ani aviváže - ty totiž poničí strukturu materiálu a zabrání jeho prodyšnosti, což nechceme. 
 • Používejte jen prací prostředky pro High Tech a softshallowé materiály, látka si díky tomu zanechá své funkce - nepromokavost a neprofouknutelnost.
 • Dejte přednost pracímu gelu před práškem - prací gel se lépe rozpouští i při nižších teplotách a nezanechává na prádle skvrny, jako to občas dělá prášek. 
 • Kolik pracího prostředku použít - nadměrná dávka prášku tkanině sice neublíží, zato ublíží vašemu rodinnému rozpočtu. Pokud použijete oproti tomu nižší dávku než vyžaduje stupeň znečištění prádla a tvrdost vody, prádlo se dostatečně nevypere. Pokud byste takto "šetřili" delší dobu, tak vaše prádlo začne šednout, barvy ztratí jas a zhorší se i jeho struktura vláken - a to by byla přeci škoda.  
 • Nepoužívejte bělidla - nejen, že prostě chemikálie k dětské pleti nepatří, navíc škodí životnímu prostředí a v neposlední řadě i fusaku.
 • Nesušte v sušičce - fusaky a další funkční věci do sušičky nepatří. Raději je hezky povězte na sušák, sice sušení zabere delší čas, ale fusak vám bude moci dobře déle sloužit.
 • Nežehlit - i když řada maminek veškeré věci pro miminko žehlí, aby ho zbavili bakterií, žehlička a fusak se rozhodně rády nemají!
 • Perte tak často, jak uznáte za vhodné - myslete však nato, že každé praní dá fusaku zabrat.