Domácnost - skrytá nebezpečí pro dítě. Víte o nich?

Až jako matka 9-měsíční dcery Elišky jsem si uvědomila, jaká nebezpečí číhají na dítě v běžné domácnosti. Ať už jsou to kabely, elektrické zásuvky, ostré rohy nábytku, ale třeba i nevinně visící šňůra od kabelky, tašky či baťohu, která může způsobit nemalé vážné zranění. Chvilka naší nepozornosti může dítěti způsobit bolestivé zranění i s následky na celý život. Pojďme se podívat na seznam věcí "strašáků", které mohou číhat právě u vás.

DOMÁCNOST - SKRYTÁ NEBEZPEČÍ PRO DÍTĚ. VÍTE O NICH?

Akvárium - hele rybička

Akvárium s rybami nabízí pro dítě velmi zajímavou podívanou. Mnohdy si však dítě přisune k akváriu židli či vyleze po vedle stojícím nábytku a chce si prohlédnout rybičku zblízka či si ji přímo pohladit a zde hrozí velké riziko pádu dítěte do akvária. Je myšleno akvárium větší velikosti, kdy dítě může do akvária spadnou a leknutím si loknout nebo i hůře. Nepodceňujte toto riziko prosím a neberte ho na lehkou váhu. 

Úraz elektrickým proudem

Elektrické spotřebiče či cokoliv, co využívá elektrické energie by mělo být mimo dosah dětí. Obzvláště lezoucí batolata objevující svět jsou velmi rizikovou skupinou, neboť elektrické zásuvky jsou přeci tak zajímavé. Zde je namístě elektrické zásuvky opatřit bezpečnostními pojistkami či záslepkami, které zabraňují kontaktu elektrického vodiče s dětskými prsty či jinými předměty. Úraz elektrickým proudem je velmi vážné zranění.

Skříně a šuplíky plné pokladů

 

Děti jsou velmi zvídavé a rádi objevují nové věci. Skříně a šuplíky jsou oblíbeným cílem zkoumání, neboť skrývají spoustu zajímavých věcí. A právě mezi těmito věcmi mohou být i ty, které mladým objevitelům mohou vážně ublížit. Vytažené šuplíky mohou na dítě i vypadnout a způsobit například otřes mozku. Důležité je také skříně bezpečně ukotvit ke zdi, aby se předešlo převrácení a pádu nábytku. Pro zabezpečení šuplíků a skříní slouží dětské bezpečnostní zábrany a pojistky na šuplíky, které dítěti brání v otevření šuplíků či dvířek od skříně. Můžete využít bezpečnostních zábran látkových, pevných plastových, pěnových či plastových rohových.

banner02

Nebezpečné šňůry od rolet a žaluzií

Žaluzie i rolety mohou představovat pro dítě velké nebezpečí neboť ovládání vnitřních žaluzií a rolet pomocí řetízků a šňůr může zapříčinit zadušení či uškrcení dítěte. Mezi bezpečné způsoby ovládání žaluzií a rolet patří kliky, táhla, ovládání motorové, s dálkovým vypínačem či tyčí. Máte-li řetízkové ovládání rolet, pak dbejte nato, aby bylo vždy mimo dosah dítěte. 

Koupání ve vaně

Bezpečné koupání ve vaně

Koupání je pro řadu dětí jednou z nejoblíbenějších kratochvíl. Šplouchání, cákání, stříkání, hraní si s kačenkami a lodičkami je přece tak báječné. Nikdy však dítě nenechávejte ve vaně samotné, stačí totiž pouhé uklouznutí, pád do vody a neštěstí může být na světě. 

 

Kuchyň - místo plné nástrah

Oblast kuchyně je pro malé dítě obzvláště nebezpečná. Nože, nůžky, vidličky, skleněné nádobí, horká voda a další kuchyňské vybavení může dítěti vážně ublížit. Pro malé děti je určeno plastové nádobí, které i v případě pádu nepředstavuje ohrožení zdraví. Dbejte na to, aby veškeré elektrické spotřebiče byly mimo dosah dětí, aby na okrajích linky neležely věci, kterými by si dítě mohlo ublížit. Kuchyňské skříňky a šuplíky zabezpečte pomocí dětských bezpečnostních zábran a pojistek. Učte, že v kuchyni je třeba dbát zvýšené opatrnosti. 

Bezpečnostní pojistky na lednici

Ostré rohy stolů a jiného nábytku

Ostré rohy mohou ošklivě poranit dětskou hlavičku, způsobit boule, odřeniny i vážnější zranění. Ochraňte jej umístěním gumových či látkových ochran rohů na rohy nábytku, o které by se mohl malý človíček zranit a které případný náraz zmírní a zabrání vážnějšímu zranění. Dítě by mělo dbát zvýšené opatrnosti v blízkosti nábytku, tak aby se možným střetům vyhnulo. 

Ochrany rohů - příklady použití bezpečnostních pojistek na ostré hrany

Chemikálie mohou vážně ohrozit dětský život

Chemické čistící přípravky či jiné přípravky obsahující nebezpečné látky by měly být vždy umístěny mimo dosah dítěte. Obecné doporučení je umístit tyto věci do vyšších poloh (skříňky, skříně). Nedoporučuje se spoléhat na pouhé bezpečnostní zábrany na skříně či šuplíky, jelikož se může stát, že je zapomeneme řádně uzavřít a dítě tak vystavujeme zbytečnému riziku. 

Pád dítěte z přebalovacího pultu

Častým úrazem malých dětí je právě pád z přebalovacího pultu, kdy děti využijí chvilkové nepozornosti matky a překulí se přes hranu pultu. Pád dětské hlavičky na dlažbu může mít fatální následky.

 Pozor na pád dítěte z přebalovacího pultu

Léky

Měli bychom dbát velké opatrnosti ohledně skladování a uchovávání léků. Prášky mohou dítěti připomínat lákavé bonbonky a po jejich konzumaci jej dokonce ohrozit na životě. Léky skladujte v originál baleních, aby byly lehce rozeznatelné od běžných věcí a to na místech dítěti nepřístupných. Lidé si často odkládají léky na nočním stole u postele, což v přítomnosti dítěte je velmi nebezpečné. 

Malé věci mohou způsobit zadušení

Ne nadarmo se na řadě věcí vyskytuje upozornění, že tyto věci nejsou vhodné pro děti do 3 let. To proto, že se skládají z drobných součástí, které v případě požití mohou dítěti zaskočit a udusit jej. Dbejte tedy na to, aby se tyto věci nenacházely v blízkosti malých dětí. Batolata poznávají svět pomocí úst, vše chtějí ochutnat a proto cokoliv, na co narazí cpou bez přemýšlení do pusinky. Pozor na to.

banner01

 

Schody a schodiště

Pád ze schodů může být po dítě smrtelné nebo může způsobit i celoživotní následky. Proto byste měli na vrchol i spodek schodiště nainstalovat bezpečnostní zábranu, která zabrání dítěti v průchodu. Zábranu lze umístit do dveřních futer či mezi zdi. 

Dveře a pěnová ochrana dveří

Zvídavé děti rády objevují a všude strkají své malé prstíčky. Pozor byste proto měli dát i na možné přiskřípnuté prsty ve dveřích. Umístěním pěnové zábrany zabráníte v úplném zavření dveří a eliminujete tak riziko přiskřípnutí prstíčků mezi dveře a obložku.

Zarážka dveří ve tvaru zvířátka

I v koupelně nalezneme řadu nástrah, které mohou vážně ohrozit nejen děti. Jednou z nich je mokrá podlaha, na které může dítě uklouznout a způsobit vážné zranění hlavy. Proto dbejte na to, aby si bylo dítě tohoto nebezpečí vědomo, neskákalo a neběhalo zde. Proti uklouznutí ve vaně či sprchovém koutu můžete zakoupit protiskluzovou podložku. Dále dbejte na to, aby v blízkosti vany nebyly umístěny žádné elektrické spotřebiče, na které by dítě mohlo sahat. 

  

Pamatujete, že malé děti jsou velmi zvídavé, rádi prozkoumávají nová místa a ochutnávají nové věci. Nevystavujte své dítě zbytečnému riziku. Chraňte jej!